Ana Sayfa Tokmak 26 Haziran 2022 244 Görüntüleme

TOKMAK

MİLLET YAVAŞ’I İSTİYOR

 

2023 yılı Haziran ayında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu hala merak ediliyor…

Asal Araştırmanın yaptığı son anket sonuçlarına göre ise Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı sorusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ismi ön plana çıktı.

Başkan Yavaş’ı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu izledi…

İşte kamuoyunda ismi geçen adayların aldıkları oy oranları

– Mansur Yavaş: %25.8

– Kemal Kılıçdaroğlu: %11.5

– Ekrem İmamoğlu: %9.4

– Meral Akşener: %7.2

– Fikrim Yok/Cevap Yok: %36.7

 

 

 

                          FINDIKTAKİ HOROZLAR!  

 

Söz konusu fındık ve fındıkçı olunca öyleleri var ki, iddialarını akıllarına, hakaretlerini de vicdanlarına uğratmadan, asıl-vekil demeden, “kem sözün sahibine ait olduğunu” da unutarak abesle iştigal eden lâflar söylüyorlar!

Hani denir ya; “Güler misin, ağlar mısın?”

Hele hele bazıları var ki, “Ben dedim de oldu. Fındık paraları çuvala doldu!” dercesine böbürlenip kendilerini Kaf dağına bile çıkarıyorlar!

Aleme-avama tepeden bakıp, sallayıp duruyorlar!

Ezcümle; iyi saydıkları-sandıkları işlere, hep kendilerinin ettikleri kelâmlar, eyledikleri eylemler sebep oluyor, diye biliyorlar!

Kıssadan hisse alsınlar diye; “Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar!”

 

 

 

 

   DEVLET İLE HÜKÜMET, AŞÇI İLE KEPÇE…  

 

Devlet ile hükümet aynı şey midir?

Yoksa aşçı ile kepçe misali midir?

Kıssa:

Mevlânâ anlatıyor;

“Bir cömerte sordular:”

“Muhtaçlara verdiğin, yoksullara dağıttığın şeylerden dolayı gönlünde, kibir ve fakirler üzerine bir minnet yüklemek hisleri geliyor mu?”

Cömert şöyle cevap verdi:

“Hayır, ne münasebet! Ben bir şey verirken, kendimi aşçının elindeki kepçeye benzetiyorum. Veren aşçıdır, fakat kepçeden geçiyor. Kepçe, ‘Rızkı veren benim’ gibi bir anlayışta olabilir mi?”

Hisse:

Kendi cebinden değil, devlet kesesinden verip de; “Ben verdim” diyenlere…

 

 

 

Kabahat Şeytan’da!

 

Gidişat iyi olmayınca, kabahat nerede, ya da kimde aranır, aranıyor?

Dışarıdan içeriye sirayet eden yabancı güçlerde!

İçeride dışarıya çanak tutan siyasi muhalefette…

Olmadı “onda, bunda şundadır!”

Onlarda da değilse, “Ne yapalım kader bu” demek kalıyor geriye!

Ya da, şeytana kabahat bularak işin içinden sıyrılmaya çalışmak!

Yani aynaya hiç bakmadan devam edip gitmek!

O ki işe şeytan da işe karıştı, kıssadan hisse:

Adam rüyasında şeytanı görüp sakalına yapışmış ve yüzüne bir tokat atarak haykırmış:

-“Bre mel’un, işin gücün bizi baştan çıkarıp, asayişi karıştırıp, ekonomiyi berbat hale getirmek iken bir de tutar sakal bırakırsın haa! Al sana bir tokat daha!” diye kulaçlanınca, birden uyanmış ki, ne görsün?

Çekiştirdiği kendi sakalı değil mi?

 

 

 

Kavşaklar Geçim Noktaları

 

Gazetemizi arayan okurumuz şehrin caddelerinde yaşanan farklı bir görüntüye dikkat çekti.
Altınordu ilçesi caddelerinde yaşanmayan bir durumun son zamanlarda giderek artmaya başladığını söyleyen okurumuz, sokaklardan sonra kavşaklarda para dilenen ya da mendil satan çocuklara dikkat çekti.
Okurumuz; “Yakın bir geçmişte bu tür çocuklardan tek birini bile görmezdik. Şimdilerde ise neredeyse her tarafı sarmaya başladılar. Her noktada 3-5 çocuk ya para dileniyor ya da ellerindeki mendili satarak araçların önüne atlıyor. Bu durum modern kente yakışan bir manzara değil. Çocukların korunması ve kollanması adına şehrin yöneticileri daha çok sorumluluk almalı. Yoksa her kavşak artık çocukların geçim noktaları olmaya doğru gidiyor.

 

 

 

Meteoroloji’den Sarı Uyarı

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bugünden itibaren  yeni raporunda çok sayıda il için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yayımladı. Yağışların hafta başında yurt genelinde etki etmesi bekleniyor.

Meteoroloji’nin yarın için sarı kod ile uyardığı iller şöyle: Ağrı, Bingöl, Bolu, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Samsun, Sinop, Tunceli, Zonguldak, Batman, Bartın, Iğdır, Düzce, Artvin, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Gümüşhane, Hatay, Kastamonu, Mardin, Rize, Ordu.Giresun,Siirt, Trabzon, Van, Bayburt, Şırnak, Ardahan, Karabük için uyarı yapıldı.

SARI UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

 

 

 

İlginizi çekebilir

TOKMAK 20 NİSAN 2020

TOKMAK 20 NİSAN 2020

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri