Ana Sayfa Tokmak 12 Haziran 2022 338 Görüntüleme

TOKMAK

Buyur Sami’ciğim Yetki sende…

Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında söz alan CHP’li sami Torun!un “Durugöl son zamanlarda yine sıcak gündem oldu. Burası 130 milyon liraya OBB tarafından satıldı ancak şimdi 2 milyar 200 milyon liraya satışa kondu. Burada korkunç bir rant var. Büyükşehir Belediyesi olarak buna bir dur deme imkanımız yok mu?” dedi.
Bu soruya OBB Başkanı Güler soruyla cevap verdi.

Torun ile Güler arasında şu diyalog geçti:

Güler: Çözüm olarak ne yapalım? Sizi ben danışman olarak alayım. Çöz bakalım bize çözüm getir.

Torun: Parayı yatırarak geri alalım. Güler: Hangi parayı. Gel Sami’ciğim gel seninle imar dairesinde beraber çalışalım. Önerini getir.

Torun: Başkanım yetki sizde…

Güler: Ben sana yetkimi veriyorum. Açık. Yetkimi devrediyorum gel. Bak avukatımız var Onur Bey de (Onur Çam) avukatımız olsun. Gel çöz.

Torun: Tamamdır biz görüşelim…

Güler: Bak bende o ses kayıtları var. O ses kayıtlarında adı geçen kişi var bende. Çok tanıdık bir isim. Biz orada bir binayı 7 kata düşürmüşüz. 25 kat yapılacak bir yapıyı 7 kata düşürmüşüz. Emsalini düşürmüşüz. Oradaki şeyleri yapacak olanlar zaten biz değiliz. 4 bin metrekare de park koyduk.

 

 

 

 

CHP Kendine  Muhalefet…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ordu’ya geldi.

Ben bu organizasyonu yapan CHP İl teşkilatının CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’a karşı bir operasyonu olarak algıladım.

Açık söylüyorum CHP İle Teşkilatı başta Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel olmak üzere Seyit Torun’u Genel başkan nezdinde küçük düşürmek adına ellerinden ne geliyorsa yaptıklarını gördük.

Şu anda Türkiye’de muhalefetin umudu olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beklenti büyüktü bu kadar sönük bir organizasyonu ben hiç görmemiştim. Buluşmalardaki samimiyetsizliği Fındık bahçesinde görünce  hiç kimse boşuna kendini yırtmasın CHP İktidar olmak istemiyor görüşüm güçlendi.

Aslında yazılacak o kadar duyumlar var ki kime ne söyleyeceğim bende bilmiyorum onun için en iyisi susmak!

Kısacası Kılıçdaroğlu’nun Ordu ziyaretinde  “Dağ Fare Doğurdu” tabirini kullanırsak haksızlık etmemiş oluruz.

 

 

 

Fındık Fiyatı ve Plaka…

“Çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanma” yerine, “Ez çalışıp, az üretip, çok kazanma” üzerine kurguladığımız sistem ile fındıkta ben diyeyim “hedeflediğimiz”, siz söyleyin “istediğimiz” yere bir türlü varamadık.

Baktık ki, önceki yıllardaki tahminlerimizdeki yanılgımız “yok” denebilecek kadar az olmasına rağmen, bu kez “Bu iş böyle olmayacak” diyerek fındık üreten illerin plakaları üzerinden yapılan hesapları, gelen talepleri paylaşalım istedik.

O zaman da 2022 ürünü fındık fiyatı ile ilgili ortaya şöyle bir tablo çıktı:

Giresun’un plakası 28. Türkiye’den enflasyon yüzde 100 olduğuna göre, bu ilden gelen talep 56 TL.

Trabzon’daki istek 61 TL.

Ordulular, “Ne yapalım plakamız bu.” diyerek 52 TL.

Samsunlular, “Fena fiyat değil, 55 TL”

Sakaryalılar da, Samsun’a yakın fiyattan yana; 54 TL.

Rekoltenin geçen yıla göre biraz düşük olması ihtimalini de göz önünde bulundurarak Düzce’nin “81TL’sini hesap edenler yok değil!

Fındık bahçeleri hızla artan Zonguldak, “67 TL’de üretici bayram eder” der gibi…

*

İllerin plakalarına göre talep edilen böyle bir tabloda “Fındığın fiyatı ne olmalıdır?” sorusuna ortaklaşa verilebilecek cevap için şu yöntem kullanılabilir mi?

7 ilin plaka numaralarının toplamı 398 ediyor. Bunu 7 ye böler isek ortaya çıkan rakam 56.8. Yaklaşık 57.

Yani en fazla üretim yapılan 7 ilin plakalarının ortalamasını baz alarak “2022 ürünü fındığın fiyatı yaklaşık 57 TL oluyor” diye bir hesap yapar isek kabul görür mü?

 

 

 

Akdoğan ve Erdoğan…

ODÜ Rektörü Prof.Dr. Ali Akdoğan’ın kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzettiklerini söylediği bir fotoğraf paylaştı.

Fotoğrafı inceledim ben tek bir benzerliği soyadlarındaki “Doğan” kelimesi olduğunu gördüm. Cumhurbaşkanı “Erdoğan” bizim Rektör “Akdoğan”

Merak ediyorum bizim ODÜ’ye hakim olamayan Elektrikçiye söz geçiremeyen Rektör siyasete atılıp Türkiye’yi mi yönetmeye aday olacak..

Sevgili hocam sen en iyisi ipi eline al Üniversitede bir operasyon yap yoksa bu Elektrikçi Recep senin hem akademik hem de sosyal ilişkilerin de  sonunu hazırlayacak.

 

 

 

Fındık Fiyatı Yüz Güldürecek mi ?

Fındık Çalışma Grubu Başkanı, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, “Fındıkla ilgili her türlü desteği verebilmenin takipçisiyiz. Üreticilerimiz rahat olsunlar. Toplantıda, son yıllarda memnuniyet verici olan hükümetimizin fındık politikasının devamı yönünde ortak kararlara varıldı. Bunlar öncelikle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin müdahil alım için görevlendirilmesi, Türkiye şartlarına uygun bir fiyat politikası izlenmesi ve açıklanacak olan taban fiyat üretici hasat için bahçesine girmeden, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Temmuz ayında açıklanması” dedi.
Sayın Cumhurbaşkanımızın çayda, buğdayda olduğu gibi fındık fiyatında da üreticimizi memnun edecek, Türkiye’nin ihracat gelirini düşürmeyecek, hatta artıracak bir fındık alım politikası izleyeceğini dile getirdik. Fiyat söylemek için daha erken. Hasada 2 ay gibi bir süre var. Rekolte netleşsin, döviz kurları stabil hale gelsin. Fındık önemli bir ihracat ürünü olduğu için bizim belirleyeceğimiz fiyat dünya fiyatı olacak. Hem Türkiye’nin hem de üreticinin lehine bir fiyat olması lazım. Bu kararı da Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz verecektir. Fındık üreticimizin yanındayız” sözleri ile bu sene fındıkta iyi bir fiyat politikası izleneceği mesajını verdi.

 

 

Dualarımız Av. Murat’a

Ordu-Giresun Kara Yolu’nda meydana gelen trafik kazasında bir araç karşı şeride geçerek  Avukat Murat Çufadar’ın kullandığı otomobile vurmuştu. Kazada otomobil içerisinde bulunan avukat Murat Çufadar, eşi Yeşim ve oğulları Mecit Buhaç ile Ali Bartın yaralanmıştı. Kazada yaralanan eşi Yeşim, Çocukları Mecit Buhaç ve Ali Bartın sağlığına kavuşarak taburcu olurken  Avukat Murat Çufadar’ın tedavisi ise devam ediyor.

İlginizi çekebilir

TOKMAK

TOKMAK

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri