Osgaka Responsive Wordpress Tema
Osgaka Responsive Wordpress Tema
Ana Sayfa Yazarlar 15.09.2021 165 Görüntüleme
Temel AŞAR

Hayat ne uzun ne kısa sadece yaşadığın gün kadardır.

KÜFÜR EDEBİYAT DEĞİLDİR!.

Geçtiğimiz günlerde 19 Eylül Stadyumunda oynana bir maçta edilen ahlak sınırlarını aşan küfürler sonrası köşemde son günlerde insanların çok küfür ettiğinden yakındığımızı kaleme almıştım.

Hatta küfürlerin boyutlarının çokta ileri gittiğinden yakınarak yetkilileri göreve davet etmiştik.

Yazımız sonrası Sayın valimiz Tuncay Sonel büyük duyarlılık göstererek konuya el atarak tribünlerde küfür ettikleri tespit edilen 40 kişiyi sorguladıktan sonra 8 kişi hakkında tribünlere girme yasağı verilerek seyir zevkinden men edildiler.

***
İLK Öğretim öğrencilerinden tutun da yaşını başını almış insanların bile cadde ve sokak ortasında küfür ederek konuştuğunu, bunu yaparken, çevresinde bulunan kadın ve çocuklara hiç aldırış etmediğini dile getirmiştik.
Küfür alışkanlığının ciddi boyutlara ulaştığını ifade edip “Koca koca adamlar konuştukları ortamda olan insanlar var mı, yanlarından aileler, kadınlar, çocuklar geçiyor mu hiç umurlarında bile değil…
Çarşının orta yerlerinde Bağıra çağıra küfür ediyorlar …
Sohbet konuları olan maçı dahi küfürle anlatıyorlar.
Yaşadığı bir olayı anlatışları var ki, aradan küfürleri çıkarttığınızda yaşadıkları olay, olay bile değil aslında.
Öyle bir alışmış ki ağızları, verdikleri selamın sonuna bile küfür koymayı ihmal etmiyorlar.
İnsan birbirleriyle küfür ederek şakalaşır mı diye sormuştuk ve bunu bile yapıyorlar” demiştik.
O günkü yazım ile ilgili olarak Ordu’da vali yardımcılığı yapmış eski bir dost aradı.
Hal hatır sorduktan sonra, Küfür alışkanlığının cinsiyet eşitliği ile alakalı olduğunu söyleyerek yaşadığı bir olayı anlattı.
Öğrencilik yıllarında sürekli küfür eden bir arkadaşı varmış. Her cümlenin başı küfürle başlayıp, küfürle bitiyormuş. Sınıftaki kız öğrenciler bir araya gelerek “Biz bunu küfretmekten vazgeçireceğiz” demişler…
Sınıfta nereye oturuyorsa, etrafına oturmuşlar, dışarıda hep çevresini sarıp, bir dakika bile yalnız bırakmamışlar. O arkadaşı bakmış ki kafasını çevirdiği her yerde bir kız var. Küfür edemez olmuş. Bir süre sonra da gerçekten küfürsüz konuşur hale gelmiş.
“Bu tamamen cinsiyet eşitliği ile ilgili bir durum. Eğer kadınlar hayatın her alanında ne kadar çok olurlarsa, küfür alışkanlığı da o kadar azalır ve yok olur” diyerek çok anlamlı Güzel bir örnek vererek yazıma da son derece güzel bir katkı yapmış oldu sayın vali  yardımcım sağ olsun……

İlginizi çekebilir

Öylesine Bir Yazı…

Öylesine Bir Yazı…

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri