Osgaka Responsive Wordpress Tema
Ana Sayfa Yazarlar 22.10.2021 86 Görüntüleme
Temel AŞAR

Hayat ne uzun ne kısa sadece yaşadığın gün kadardır.

İşsizlik ve Meslek…

Hani işsizlikten yakınılıyor ya…

Evet işsizlik var ama nedenini kimse masaya yatırmıyor. Herkes masa baş iş bakınıyor kimse meslek öğrenmek için  serbest meslek grubunda çalışmak istemiyor..

Bakın çok sayıda meslek grubu kapandı bir çoğu da kapanmayla karşı karşıya.. Nedeni ise kimse Ayakkabıcıda,Terzide,Matbaada,Bakırcıda,Semercide, çalışıp meslek sahibi olmak istemiyor ..

Şimdi bunu niye yazdım..

***

Sevdiğimiz bir dostumuz aradı…
Binasında bir tesisat işi varmış.
Tesisatçı olan arkadaşını aramış yaptırmak için.
Uzun zaman beklemiş gelmelerini ama gelmemiş.
Nedenini sorduğunda da “Vallahi arkadaş tek başıma çalışıyorum, işlere artık yetişemez oldum. Eleman yok. O yüzden birkaç gün gecikebilirim” cevabını almış.
***
Ardından, yılladır çalıştığı güvenilir bir Kombi markasının servisini aramış aynı dostumuz.
İlginçtir benzeri bir cevap almış.
Zira sürekli çalıştığı Kombi servisindeki arkadaşı önce “Eleman bulamıyoruz” diye yakınmış, ardından “Eleman ilanı verdim. Bir tek kişi aramadı.” Demiş
Ardından da “ 20 yıldır yaptığım bu işi artık eleman bulamadığım için bırakacağım. Tek başıma bu işlere yetişmem mümkün değil. Ben her zaman karnımı doyururum. Ama bir taraftan işsizlikten bahsedilirken diğer taraftan bizim eleman bulamıyor olmamız çok ilginç. O yüzden birkaç gün senin işine bakamayacağım” cevabını vermiş.
***
Başından geçen benzeri iki olayı aktaran dostumuz, bunun nedenini sordu önce?
Ardından da;
-“Ben ülkede bir hayli fazla işsizliğin olduğunu gayet iyi biliyorum. Fakat sana da anlattığım gibi bazı mesleklerde de çırak ve kalfa bulunamadığına şahit oluyorum. Bunun nedeni olarak eğitim sistemindeki yanlışlıkların olduğunu düşünüyorum. Sen ne dersin?” diye sordu.
Teşhisinin doğru olduğunu söyledik…
Devamla da;
“Keşke her yere niteliksiz Üniversiteler açmak ve çoğu liseyi İmam Hatip lisesi yapmak yerine, nitelikli Meslek Liseleri açılsaydı.” Dedik.
Öyle ya;
Hiçbir şey olmasa bile, belki bugün üniversite mezunu işsizler yerine, lise mezunu ve iş sahibi gençler olurdu…

İlginizi çekebilir

Sessiz Çoğunluk

Sessiz Çoğunluk

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri