Osgaka Responsive Wordpress Tema
Osgaka Responsive Wordpress Tema
Ana Sayfa Ordu Haber 29 Haziran 2020 130 Görüntüleme

‘HA ŞURADA 15 LİRAYA NE KALDI!

Fındığın bol olduğu fotoğraf paylaşımlarına sert tepki gösteren Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Sevgili fındık üreticilerimiz, attığınız o bol fındıklı dallar yeterli değil. Biraz daha gayret ediniz lütfen... Haşurda 15 liraya ne kaldı? Ha gayret!” dedi.

Fındığın bol olduğu fotoğraf paylaşımlarına sert tepki gösteren Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Sevgili fındık üreticilerimiz, attığınız o bol fındıklı dallar yeterli değil. Biraz daha gayret ediniz lütfen… Haşurda 15 liraya ne kaldı? Ha gayret!” dedi.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, sosyal medyada paylaşılan fındığın bol olduğunu gösteren fotoğraflara tepki gösterdi. Şensoy, bol fındıklı fotoğrafların fındık fiyatını düşürmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi.

Bol fındık fotoğrafları paylaşanlara ironi yaparak sitem eden Ziraat Mühendisi Şensoy, “Sevgili fındık üreticilerimiz, attığınız o bol fındıklı dallar yeterli değil. Biraz daha gayret ediniz lütfen… Havurda 15 liraya ne kaldı? Ha gayret..!!!

Avrupa’da fındığın maliyetinin bizdeki kadar fazla olmadığı halde Avrupalı’nın daha çok masraf ettiği iddialarının gerçek olmadığını söyleyen Şensoy, “Geçen yıl Eylül ayında sen fındığını tüccara 15 liraya verirken İtalyalı fındıkçı kendi tüccarına 30 liradan verdi. Bu cümlenin sistemdeki karşılık cümlesi şudur tabii ki yerseniz.. Avrupa’da ücretler yüksek denilerek elin oğlu savunulur. Halbuki Avrupa’da bizim gibi ne amele işi nede harman masrafı vardır. Fındığı patoz toplar çec eder sonrada kurutma tankına girer hepsi bu. Bunları bilin diye söylüyorum.”

İlk defa fındık üreticisinin bahçeye girdiğini söyleyen Şensoy, “Ben şahit oldum ki, ilk defa fındık üreticisi bahçesine girdi. Varını yoğunu bahçesine harcadı ve borçlandı da büyük çoğunluğu. Yapacağımız maliyet analizi ile üreticimiz bu yıl fındığını en az şu fiyata satmalı diyeceğiz. Eğer ki belirlenecek fiyatın altında özellikle geçen yılki gibi olurda bu üreticilerin yarısından fazlasını yine ezdirirseniz bu üreticiyi daha bahçeye ben bile sokamam.” dedi.

 

 

 

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri