Ana Sayfa Yazarlar 15.05.2022 162 Görüntüleme
Temel AŞAR

Hayat ne uzun ne kısa sadece yaşadığın gün kadardır.

“Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz”

Valimiz Tuncay Sonel’in Ordu valiliğine atanmasının ardından geçen 3-4 aylık süreç sonrasında Özellikle pandem sürecinde yoksul vatandaşlarımıza gönül kapılarını açarak onlara devletin sıcaklığını hissettirerek sofralarına katık sağlayan Vali Tuncay Sonel’e övgü yağdırarak;
“Ordu için bir şans” açıklaması yaptığımızda, bizlere önyargılı davrandığımızı söyleyenler ne gariptir ki bizleri solladılar!
O Günlerde Tunceli’den ‘den arayan arkadaşım, Valinin Fakir fukara dostu şehit ve yetim çocuklarının babaları ve dahası kimsesizlerin kimsesi olduğunu söylemesi benim için yeterli olmuştu.

Arkaya baktığımızda Ordu’da 2 yılı geride bırakan Orduluların gönüllerinde yer edinen bir valinin varlığı belki bugün bazı üvertürleri rahatsız etmiş olsa da Atalarımızın dediği gibi  “Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz “sözüyle anlatılmak istenen şudur: “Bir kişinin hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler o kişinin fotoğrafına değil, icraatlarına bakmalıdır.” 

CHP’li sosyal medya Şovmeni Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in gündeme tutunmak için Valimiz Tuncay Sonel’i hedef aldığı sözlere bugün Ordulu vatandaşlarımız tabiri yerinde ise “kıçı” ile gülüyor!

Sayın Adıgüzel Vali Tuncay Sonel’in 22 aylık görev sürecinde Ordu’ya kazandırdığı projelerin kısa özetini kendi ağzından ağzından dinleyelim.

Ordu’da göreve başladığımda, yapılan testler sonucunda depreme dayanıksız olduğu tespit edilen 66 okul binasının yıkılması gerektiği ve acilen 41 yeni okul binasına ihtiyaç duyulduğu söylendi. Hemen kolları sıvadık ve hayırseverlerin de destek ve katkılarını almak suretiyle devlet-vatandaş iş birliği ile bugüne kadar 718 derslikten oluşan 51 okul binasının yapım protokolünü imzaladık.Bunlardan bazıları yapımları tamamlanarak eğitim-öğretime açıldı, bazılarının da inşaatları devam ediyor. Bir kısmının yapımına ise yakın zamanda başlanacak. Eğitimin en önemli unsuru olan öğretmenlerimizi de ihmal etmiyoruz. Onların motivasyonunu artırmak için yurt içi ve yurt dışı gezi turları ile ödüllendiriyoruz. Çeşitli sebeplerden dolayı yapımı tamamlanamayan Ordu Yeni Hükümet Konağı’nın eksik kalan işlerinin bir an önce tamamlanarak hizmete açılması için kaynak bulmak suretiyle yapım sürecini hızlandırdık ve tamamlanma aşamasına getirdik. Kurumlarımızdan bazıları Yeni Hükümet Konağı’na taşınarak hizmet vermeye başladılar.  Yine aynı şekilde, 20 bin seyirci kapasiteli Yeni Ordu Stadyumu’nun eksik kalan işlerinin de tamamlanmasını sağlayarak stadımızı futbol müsabakaları oynanır duruma getirdik. İlimizin üretim, istihdam ve ihracatını artırarak ekonomik gelişimini hızlandıracak olan Ordu 2. OSB, Ünye OSB ve Fatsa İlave OSB’nin bir an önce yatırımcıların istifadesine sunulabilmesi için gerekli olan kamulaştırma, imar planı, taşkın koruma ve altyapı işlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan temin ettiğimiz ödeneklerle hızlandırdık. Daha önce görev yaptığım il ve ilçelerde olduğu gibi, Ordu’da da yapmış olduğumuz çalışmalarda ‘gönüller yapamazsak, yaptığımız hizmetlerin bir anlamı olmaz’ düsturu ile hareket ediyoruz. Bu itibarla, bir taraftan Ordu’nun sorunları ve ihtiyaçları ile ilgilenirken, ilimizin yatırımlarını, projelerini takip ederken, diğer taraftan da toplumun dezavantajlı kesimlerinin gönüllerine dokunan ve sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren projeler uygulamayı da ihmal etmiyoruz. Bu kapsamda, bugüne kadar ilimiz genelinde 2.112 yetim ve öksüz çocuğumuzun isteklerini, hayallerini yerine getirdik. “Hatırlanmak Bir Gün Değil Her Gün” adını verdiğimiz projemiz ile ilimiz genelinde tespit ettiğimiz 35.058 engelli vatandaşımızı evlerinde ziyaret ederek, hem gönüllerini hoş eyleme hem de ihtiyaçlarını yerinde görüp giderme fırsatı buluyoruz. Okullarımızda öğrenim gören 169 Tip 1 diyabet hastası çocuğumuza sensörlü glikoz ölçüm cihazı temin ettik. Böylece, çocuklarımızın sürekli biçimde parmaklarının delinmesini önledik ve bu konuda ailelerini rahatlattık. Yine, ilimiz genelindeki okullarımızda öğrenim gören 84 çölyak hastası öğrencimizin beslenmeleri için gereksinim duydukları glutensiz gıdaları kaymakamlıklarımız vasıtasıyla karşıladık ve karşılamaya devam ediyoruz.

Bulduğumuz her fırsatta, esnafımızı, iş insanlarımızı, meslek ve sivil toplum kuruluşlarımızı ziyaret ediyor, onlara moral ve motivasyon sağlamaya çalışıyoruz. Diğer taraftan düzenlediğimiz halk günü toplantıları ile vatandaşlarımızla bir araya gelerek sıkıntılarını, sorunlarını, ihtiyaç ve taleplerini dinleyip imkânlarımız ölçüsünde dertlerine derman oluyoruz. Sokakta, çarşıda, pazarda gezerek sürekli halkımız ile iç içe olmaya özen gösteriyoruz. Şehit ailelerimizi, gazilerimizi, engeli olan vatandaşlarımızı, ihtiyaç sahibi aileleri evlerinde ziyaret edip hal ve hatırlarını soruyoruz, gönüllerini ve dualarını alıyoruz. Yaptığımız bu faaliyet ve etkinlikler ile devlet-vatandaş dayanışması ve bütünleşmesinin en güzel örneklerini ilimizde sergilediğimizi düşünüyoruz.

‘Ordu Ailesi’ olarak bütüncül bir bakışla ve ilimizin bütün paydaşlarıyla işbirliği halinde yürüttüğümüz bu çalışmalar ile varmak istediğimiz nihai hedef, Ordu’nun ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş bir il olmasını sağlamaktır. Bu hedefimize ulaşabilmek ve ilimizin gelişmişlik düzeyini daha üst bir noktaya taşıyabilmek için mevcut ekonomik ve sosyal yapısında dönüşüm sağlayacak adımları atmamız gerekiyor. Bu dönüşümü gerçekleştirebilmek için de sermaye birikimini hızlandırmak, sanayi altyapı imkânlarını geliştirmek, tarımsal verimliliği yükseltmek, dışarı verilen göçleri azaltmak, uzmanlaşmış turizm ve ticaret hizmetleri ile mali kurumların ekonomideki payını artırarak ekonomik faaliyetlerde çeşitliliği ve verimliliği sağlamak zorundayız. Bütün bu emek, gayret ve çalışmalarımızın sonucunda; üretim, gelir ve istihdamını istikrarlı biçimde artırarak sürdürülebilirlik yaklaşımı içerisinde kalkınan, sanayi, turizm, ticaret ve hizmetler sektörlerinde gelişme sağlayacak dönüşümleri gerçekleştirmek suretiyle ekonomik yapısını çeşitlendirmeyi ve güçlendirmeyi başarmış, gelişmiş ulaşım altyapısı ve alternatif ulaşım sistemleriyle ülkemiz ve dünya ile bütünleşmiş, sosyal ve kültürel olanaklarıyla örnek teşkil eden, modern ve eğitimli insanıyla bilgi toplumuna dönüşüm sürecini tamamlamış, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücüne sahip bir Ordu şehri hayal ediyoruz ve bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için de var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” açıklamaları ile kısaca 22 aylık süreci değerlendirdi.

Yorum ve takdir elbette Ordulu vatandaşlarımızın…

İlginizi çekebilir

Sınav Ücretleri..

Sınav Ücretleri..

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri