Ana Sayfa Tokmak 16 Ağustos 2021 360 Görüntüleme

16.08.2021 TOKMAK

Gurur Duyun!  

Sosyal medyada paylaşımlarını sıkı takip ettiğim bir dostum son günlerde meydana gelen yağışların nedenini izah eden kısa bir özet yapmış bende o paylaşımı okuyamayanlar için bu köşeye taşıdım..

Yıllardır dünyada kimsenin aklına gelmemiş gibi sadece bizde taşkın alanlarını yok sayarak ırmakları taş/beton kanallara alırsan, derinliği ve debiyi arttırır, sürükleme gücünü yükseltirsin ve bu güç en zayıf noktadan saparak önüne geleni perişan eder…

Hangi akla hizmetle yaptığınızı anlamadığım, yarım akıllı tekn ik adamlara tasarlattığınız, “v” kanalları ve savakları olmayan beton köy yolları varya, işte o yollar üstüne düşen damlaları birer dere haline getirip alt kotlara taşıyarak heyelanlara baskınlara neden olur…

İmar planlarında başka yer yokmuş gibi, 7121 sayılı Kıyı Kanununu (sanki sadece denizleri ilgilendirirmiş gibi) yok sayarak vadilerin dibine, derenin kıyısına yerleşim verirsen, kıyıları doldurup akarsu eğimini düz ovada sıfırlarsan yukarıda bahsettiğimiz sular köyü kasabayı alır götürür.

Sonra başlarsın yok “felaket Allah’tan geldi”

Yok “şu kadar kg yağmur yağdı” yok “ son elli yılın en fazla yağışıydı” uydurur durursun.

Odalar, sivil toplum örgütleri, aklı baliğ herkes “yapmayın – etmeyin” derken, imar planlarını ranta değil doğaya hizmet ettirin diye yalvarırken, ağzından salyalar akan rantiyeci müteahhit- avantacı belediyeci – komisyoncu siyasetciyle kapalı odalarda 5000 lik, 1000 lik planları tezgahlayanların eseri işte bu su basan ilçeler ve şehirlerdir.

Şimdi oturup bir tarafı dedeniz olan şehirleri bile suya teslim etme başarınızla gurur duyun.(A.L.K)

 

 

 

                             “Z”  TAKIMI ! 


Fındık taban Fiyatı açıklandı DP Milletvekili Cemal Enginyurt ve CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel açıklanan fiyata tepkilerini koyarken AK Partili vekiller fiyatın yeterliliğini savundular.

AK Partili Milletvekilleri fındık üreticisinin istediği gibi konuşmuyor…
Fiyatı makul bularak Etliye-sütlüye karışmadan ziyaretlerle falan günleri geçiriyorlar.
Bazıları hiç ortada yok.
Ne yaptıklarını bilen de yok.
Büyükşehir Belediye Başkanı dışında ilçe Belediye başkanları konuşmuyor…
İşlerine bakıyor!…
Kim konuşuyor peki?
Parlamak isteyen, “bi kere de ben açıklama yapayım” diyen, “nasıl açıklama yaptım ama” demek isteyen, yaptığı açıklamayla yer yerinden oynayacağını zanneden…
Sonra da kalkıp “siyaset kala kala Z takımına kaldı” dediğimiz için bize kızıyorlar.

 

 

                  Bencede…. 

-Bir kere yasa delmekle bir şey olmaz…
-Üzümünü ye bağını sorma…
-Bal tutan parmağını yalar…
-Gemisini yürüten kaptan…
-Gelen ağam giden paşam…
-Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez…
-Devletin malı deniz yemeyen domuz…
-Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın…
-Bedava mal göz çıkartmaz…
-Köprüyü geçene kadar ayıya dayı de…

 

 

 

 

SINIRLAR KEVGİR GİBİ OLUNCA… 

Sınırlarımız kevgire döndükten sonra ülkemizin onlarca ormanı cayır cayır yanmaya başladı. Sınırlarımızdan Suriyelisi, Iraklısı, Afganlısı kimi ararsan ara ellerine kollarını sallayarak ülkemize girip, yurdumuzun her köşesine pirana gibi dağılmaya başladılar. Yangınlara dikkati verdik sınırlardan haber yok. Bu adamlar içerisinde PKK’lı mı var, Taliban mı var DEAŞ’lı mı var hiçbirini bilmiyoruz. Yıllardır mücadele ettiğimiz PKK terör örgütünün ülkemizi yangın yerine çevireceğini örgüt üyesi Şemdin Sakık söylemedi mi?

Gelin görün ki bunları hafızalarda tutup gerekli önlemler alınmadı..

Şimdi baktığımızda sokaklarımızda tanıdıkların yerine Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin hangisinden isterseniz onları görmeye başladık yani yaşadığımız sokakta bile yabancılaşan biz olduk…

 

 

ANKET 

Ordu ilçelerinde paralın olarak tutulan  birkaç kişi tarafından anket çalışması yapılıyor, ilk soru öylesine “Belediye başkanınızdan memnunmusunuz” ikinci soru farklı “Büyükşehir Belediye Başkanınından memnunmusunuz?..”

Ünye’de anket çalışması yapanlara sormuşlar anketi kim yaptırıyor diye…

Anketörler isim vermeden “bir reklam ajansı” diye geçiştirmiş..

Oysa ben bu anketi yaptıranları  işin arkasında kimlerin olduğunu biliyorum..

Şimdilik bekliyorum çünkü bu işler vakti gelince adamı şişler!

Öyle değil mi Sarı !

 

Güler Farkı… 

Ordu genelinde ve özellikle Fatsa ilçemizde  etkili olan sağanak yağışların olumsuz etkileri, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yağışların başladığı ilk andan itibaren yürüttüğü koordineli çalışmalarla en az zararla atlatıldı.

Sabahın ilk ışıklarına kadar sahada olan Başkan Güler, çalışmaları yerinde takip etti.
Ordu’da önceki akşam saatlerinde başlayan ve Fatsa ilçesinde etkili olan sağanak yağış personelin özverili çalışmalarına sahne oldu. Yağışların başladığı ilk dakikalarda Fatsa ilçesine hareket eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Genel Sekreter Coşkun Alp ilçede çalışma yapan belediye ekiplerinin koordinasyonunu sağladı.
Başkan Güler’in hızlı ve planlı koordinasyonu ile Coşkun Alp’in tecrübesi ile harekete geçen ekipler, şehir merkezine biriken taşkın sularının kısa sürede temizlenmesini sağlayarak yağışın olumsuz etkilerini en aza indirdi. Sabahın ilk ışıklarına kadar her kritik bölgeyi tek tek gezen Başkan Güler ve Genel Sekreter Alp, olumsuzluk yaşayan vatandaşlara destek olurken çalışma yapan ekiplerine de  moral vermekten geri kalmadılar.

İlginizi çekebilir

TOKMAK 20 NİSAN 2020

TOKMAK 20 NİSAN 2020

Tasarım | Fega Bilişim Teknolojileri